USG i mammografia piersi

Badanie USG wykonuje się obowiązkowo przed operacją powiększenia piersi, pamiętajmy jednak, że zarówno USG jak i mammografia są badaniami niezmiernie istotnymi w profilaktyce nowotworowej. Jakkolwiek najczęściej wykazują drobne zmiany o charakterze niezłośliwym (bądź nie wykazują żadnych zmian) wczesne wykrycie nowotworu złośliwego, możliwe dzięki mammografii lub badaniu USG znacznie zmniejsza ryzyko zaostrzenia się zmian i wystąpienia przerzutów, bo pozwala na odpowiednio wczesne zaordynowanie leczenia, co z kolei oszczędza również same piersi – im większe zmiany chorobowe tym większe prawdopodobieństwo, że jedynym sposobem na zapanowanie nad nimi stanie się mastektomia, której każda z kobiet wolałaby uniknąć.

Kiedy robić USG a kiedy mammografię?

Przed operacją chirurgicznego powiększania piersi wykonuje się badanie USG, w profilaktyce chorób piersi i w razie zauważenia niepokojących zmian badanie to jest bardziej miarodajne (i bardziej czytelne) u kobiet, u których przeważa tkanka gruczołowa tj. mniej więcej do 35 roku życia. Mammografię stosuje się w tym przypadku w ramach uzupełnienia diagnostyki.
U kobiet starszych, tj. pań w których piersiach zaczyna przeważać tkanka tłuszczowa (dzieje się tak z wiekiem, bo tkanka gruczołowa stopniowo zaczyna zanikać) wykonywane jest badanie mammograficzne, a USG bywa jego uzupełnieniem, najczęściej u pań stosujących hormonalną terapię zastępczą która w pewnym stopniu odmładza piersi stymulując ponowny rozwój tkanki gruczołowej.

Jak często robić badania?

Samobadanie piersi, o którym napiszę w jednym z kolejnych postów, wykonujemy co miesiąc. Jeśli chodzi o USG i kobiety do 35 roku życia badanie wykonuje się w razie zauważenia niepokojących zmian, choć warto by osoby z grupy ryzyka (np. panie, w których rodzinach notowano przypadki zachorowań na raka) regularnie, w odstępach uzgodnionych z lekarzem, poddawały się badaniu ultrasonografem. Po 35-ym roku życia mammografię trzeba wykonywać regularnie. Pomiędzy 35 a 40 rokiem życia przynajmniej raz, do pięćdziesiątki co dwa lata, a później nawet raz do roku.

Nie każda zmiana jest nowotworem

W takcie całego naszego życia piersi zmieniają swoją strukturę i to niejednokrotnie. Ogromną rolę w profilaktyce nowotworów odgrywa więc samobadanie i znajomość własnych piersi. W trakcie badania tworzymy swoistą mapę tkanek szybciej więc zauważymy wszelkie niepokojące zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *