Biust po ciąży

Ciąża jest dla kobiety stanem naturalnym, tyle że w trakcie ciąży i po niej organizm częstokroć zmienia się na tyle, że trudno nam zaakceptować utratę dziewczęcej sylwetki. Problemy są tym większe, im dłużej zwlekamy z zajściem w ciążę. Organizm kobiety młodej bardzo szybko się regeneruje i wraca do stanu sprzed ciąży podczas gdy panie rodzące dzieci już po trzydziestce mają z tym ogromny problem, ciało staje przed prawdziwym wyzwaniem, a powrót do poprzedniej formy bywa okupiony morderczą pracą i, niejednokrotnie, sporymi inwestycjami w zabiegi.

Media przekonują nas, że urodzenie dziecka po trzydziestym, trzydziestym piątym roku życia, niczego tak naprawdę nie zmienia, gwiazdy i celebrytki tuż po urodzeniu dzieci prężą przed kamerami ciała o zdecydowanie nie zmienionych, młodzieńczych wręcz kształtach i cóż nam pozostaje? Dążyć do podobnych ideałów, tyle że bez drogich zabiegów zazwyczaj jest to niemożliwe.
Mimo wszystko możemy zadbać i o to, by biust po ciąży dość szybko wrócił do dawnej formy, a na pewno możemy zminimalizować rozmiary pociążowej katastrofy. Podobnie poradzimy sobie z brzuchem pod warunkiem, że przyłożymy się trochę do pracy i nie załamiemy rąk nad swoim nieco zniekształconym, ale przecież wciąż pięknym i bardzo kobiecym (choć już nie dziewczęcym) ciałem. Przy okazji przypominam, że smukłe i wiotkie dziewczątko wcale nie jest ideałem kobiecej urody. Kobiecość jest dojrzała w treści i w formie, a uroda zależy przede wszystkim od kondycji tkanek, tę na pewno można poprawić.

Okres karmienia a wygląd biustu

Sama ciąża bardzo pozytywnie wpływa na biust, który ulega zaokrągleniu i powiększeniu. Podobnie dzieje się w okresie laktacji, po nim już nieco gorzej. Współcześnie kobiety obawiają się głównie tego, że zbyt długi okres laktacji wyniszcza biust. Nie jest to prawdą. Natura przewidziała długość tego okresu na aż dwa lata. Jednak w dzisiejszych czasach niewiele kobiet decyduje się na aż tak długie karmienie.

Po części jest to kwestia czasu po części kwestia obaw o niekorzystny wpływ na wygląd. Dzieci odstawiamy od piersi już po kilku miesiącach (najczęściej) to nie sprzyja ani biustowi ani dziecku. Mleko matki jest najwartościowszym pokarmem, same piersi też się buntują jeśli nagle zaprzestaniemy karmienia. Organizm wciąż wytwarza mleko, a uśpienie gruczołów mlecznych wymaga czasu. Czasu potrzebuje też skóra by stopniowo wrócić do stanu sprzed ciąży. Do jej powolnego kurczenia dochodzi po upływie kilku miesięcy i zjawisko to jest bardzo wydłużone w czasie. Nie ma co liczyć na natychmiastowe efekty, ale można sobie pomóc. Jak?

Dobry biustonosz

Biust po ciąży ulega zniekształceniu na skutek osłabienia i rozciągnięcia więzadeł podtrzymujących piersi. Zapobiegniemy temu zjawisku nosząc dobrze dobrany stanik. Staniki dobierajmy pod kątem wygody i ewentualnych podrażnień. Ich noszenie bynajmniej nie przyczynia się do rozleniwienia skóry czy mięśni – wprost przeciwnie – pozwala im zachować naturalną formę i utrzymać je w dobrej kondycji. Luźno zwisający, ciężki (w okresie ciąży i laktacji) biust jest zbyt dużym obciążeniem toteż unikając staników tym bardziej możemy sobie zaszkodzić.

Co więcej niektórzy specjaliści zalecają wręcz noszenie stanika również w czasie snu.
Biustonosz powinien być dobrze dopasowany do rozmiaru biustu, karygodne jest noszenie biustonoszy zbyt ciasnych, które uciskają biust. Unikaj też biustonoszy typu push up i staników spłaszczających piersi. Biustonosz powinien być dla piersi komfortowym, wygodnym i dobrze dopasowanym nosidełkiem. Najlepiej jeśli będzie na szerokich ramiączkach, do tego warto zwrócić uwagę na wzmocnienia przy dekolcie i dobre wyprofilowanie miseczek.

Pielęgnacja biustu po ciąży

Skórę można pobudzić do lepszej i wydajniejszej pracy, przez co szybciej obkurczy się i odzyska jędrność oraz elastyczność. Pamiętaj o tym by codziennie piersi masować, wcierając przy tym kosmetyki ujędrniające skórę i ćwiczyć.

Ćwiczenia poprawiają kondycję mięśni podtrzymujących biust, zwiotczałe mięśnie zdecydowanie pogarszają wygląd piersi. Doskonałym sposobem na ujędrnienie biustu i całej sylwetki jest pływanie. Pływając żabką pozytywnie wpłyniesz na mięśnie podtrzymujące, a w trakcie pływania całe ciało będzie poddawane delikatnemu masażowi, dzięki czemu skóra szybciej odzyska swoje naturalne właściwości.
W dniach, w których nie pływasz wykonuj proste masaże wodne w czasie mycia. Piersiom doskonale robi okrężny masaż z użyciem naprzemiennego strumienia ciepłej i zimnej wody. Ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne, zimna je obkurcza, przez co usprawnieniu ulega przepływ krwi w obrębie biustu, a to jak wiadomo oznacza lepsze odżywienie i pobudzenie mechanizmów regeneracyjnych.

W ostateczności pozostaje chirurgia

Kształt piersi można skorygować chirurgicznie. Wcześniej jednak zastanów się nad tym z partnerem. Jeśli planujecie kolejne dzieci poczekaj i poddaj się zabiegowi korygującemu obwisły biust już po ciąży i zakończeniu karmienia. Każda kolejna ciąża po zabiegu ponownie wpłynie bowiem na zmianę kształtu piersi. Zabieg, o ile wykonasz go wcześniej, nie przyniesie więc spodziewanych efektów.

Dbając o piersi na co dzień staraj się zapewnić im jak najbardziej komfortowe warunki. Pamiętaj: noś dobrze dobrane biustonosze, ćwicz i wybieraj najlepsze kosmetyki do pielęgnacji biustu.

2 komentarze

  1. O skórę dekoltu i biustu trzeba zadbać już w 4 miesiącu ciąży. W innym wypadku grożą nam brzydkie rozstępy. Czytałam dzisiaj w poradniku na portalu iwoman.pl, że rozmiar biustu w ciąży może się zwiększyć nawet o 5-10 rozmiarów. Dlatego dobry stanik to podstawa sukcesu.

  2. Ja dbałam od samej ciąży aż do teraz. i do tej pory mam obwisły biust ( skóra jak u kobiety 70 letniej ) ;/
    mineło 2 lata i nie widze wcale lakich efektów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *