Operacja sposobem na powiększanie piersi

„Nie taki diabeł straszny, jak go malują” – chciałoby się rzec, mówiąc o operacji chirurgicznej, służącej powiększaniu piersi. Wiele kobiet obawia się tego zabiegu, dlatego też od razu z niego rezygnuje, nie dowiadując się nawet szczegółów. Tymczasem okazuje się, że operacja powiększania piersi nie jest taka straszna, a daje spektakularne efekty. Nie wiesz czy zdecydować się na taki radykalny krok?

ABC operacji powiększania piersi

Powiększanie piersi to zabieg chirurgiczny. Polega on na umieszczeniu implantów. Zabieg ma na celu: po pierwsze – poprawę kształtu piersi u kobiet, które uważają, że ich biust jest zbyt mały; po drugie – poprawę bądź zmianę kształtu kobiecych piersi na skutek przebytej ciąży; po trzecie – wyrównanie różnic między obiema piersiami. Jak się okazuje zabieg chirurgiczny to również element chirurgii rekonstrukcyjnej piersi.

Powiększanie piersi w ten sposób daje zadowalające rezultaty. Dzięki implantom można bowiem zwiększyć rozmiar biust o jeden klub dwa rozmiary. Wszystko zależy jest od budowy anatomicznej klatki piersiowej.

Możliwe rodzaje implantów

W operacji powiększania piersi można wykorzystać dwa rodzaje implantów. Dostępne są protezy solne – wypełnione solą fizjologiczną (to roztwór chlorku sodu, który wykorzystywany jest w medycynie jako środek nawadniający). Istnieją także – bardziej popularne – implanty silikonowe, czyli protezy, wewnątrz których znajduje się silikonowy żel.

Nie ma idealnych protez – każda ma swoje wady i zalety.  Implanty silikonowe są bardzo często wybierane, ponieważ cechuje je spoistość silikonu, a także możliwość komfortowego poruszania się. Z kolei implanty solne wymagają wykonania minimalnego nacięcia, ponieważ napełnienie woreczka roztworem soli fizjologicznej odbywa się już po umieszczeniu protezy wewnątrz piersi.

Warto również wiedzieć, że implanty mogą mieć różne kształty. Dostępne są protezy okrągłe, które można umieścić zarówno pod mięśniem, jak i pod gruczołem piersiowym. Implanty o kształcie anatomicznym przypominają krople (a więc są podobne do kształtu naturalnych piersi). Mogą być umieszczone jedynie pod mięśniem. Dostępne są także implanty asymetryczne, czyli takie, które mają inny kształt dla każdej piersi. Protezę umieszcza się pod gruczołem piersiowym.

Ważną kwestią jest oczywiście dobór odpowiedniego rozmiaru implantu oraz jego kształtu. Dobór ten przeprowadza się poprzez przeprowadzenie wywiadu z pacjentką. W doborze protez bierze się pod uwagę sugestię kobiety, anatomiczną budowę ciała (piersi oraz klatki piersiowej). Na dobór implantów ma również to, czy piersi pacjentki są asymetryczne czy też nie.

Jak przygotować się do zabiegu?

Operacyjne powiększanie piersi wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim należy wykonać kilka badań – na tydzień przed planowaną operacją należy wykonać badania krwi i moczu, badania rtg klatki piersiowej oraz badanie ekg serca. Warto również wiedzieć, że zabieg nie może być wykonywany podczas krwawienia miesiączkowego. Zaleca się, by operacja odbyła się między siódmym a dwunastym dniem cyklu.

Jeżeli jesteśmy palaczami, wówczas na co najmniej tydzień przed operacją należy przestać palić papierosy. Natomiast na około czternaście dni przed planowanym zabiegiem nie wolno spożywać aspiryny. Kwas salicylowy zawarty w tym leku przyczynia się do obniżenia krzepliwości krwi, a więc ryzyka wystąpienia krwotoków.

Dzień przed planowaną operacją chirurgiczną należy nie jeść nic ciężkostrawnego. Polecana jest dieta lekko strawna. Z kolei w dniu zabiegu należy być na czczo.

Jak przebiega operacja?

Warto wiedzieć, że operację chirurgicznego powiększania piersi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. W jaki sposób implanty umieszczone zostaną pod piersią zależy przede wszystkim od anatomicznej budowy klatki piersiowej oraz od doświadczenia chirurga wykonującego zabieg. Najczęściej jednak cięcia wykonywane są w fałdzie podpiersiowym – w okolicy otoczki sutkowej bądź w okolicach pachy.

Bardzo często, ale również w zależności od rodzaju wybranego implantu, protezę umieszcza się pod mięśniem piersiowym. Taka lokalizacja – zdaniem ekspertów w dziedzinie powiększania piersi – zmniejsza ryzyko obkurczenia torebki łącznotkankowej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że umieszczenie implantu w tym miejscu powoduje ból w pierwszych dniach po operacji.

Możliwe pooperacyjne powikłania

Operacja chirurgicznego powiększania piersi to operacja jak każda inna. Z tego też powodu należy liczyć się z pewnymi powikłaniami. Jednym z nich (które jednak zdarza się dość rzadko) są pooperacyjne krwotoki, w efekcie czego powstają krwiaki. „Ratunkiem” jest ich operacyjne usunięcie.

Bardzo często natomiast zdarzają się wspomniane obkurczenia torebki łącznotkankowej. Jest to spowodowane uciskiem, jaki jest wywierany na miękką protezę. W rezultacie dochodzi do obkurczenia torebki. Jedynym rozwiązaniem jest usunięcie twardej torebki i ponowne umieszczenie implantu.

Mogą zdarzyć się również wszelkie infekcje. Pierwszym krokiem w leczeniu jest podawanie antybiotyków. Jeżeli jednak leczenie nie przynosi rezultatów, koniecznością jest usunięcie protezy, a następnie wyleczenie infekcji. Dopiero potem ponownie umieszcza się implant.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *